Tvarūs produktai žiedinėje ekonomikoje - link žiedinės ekonomikos įgyvendinimo

March 27, 2019

Žiedinėje ekonomikoje produktai ir jų medžiagos keliauja skirtingais ciklais, kuriuose siekiama išlaikyti produktų ir medžiagų potencialą kad sukurti vertę. Iliustracijoje parodyta kaip tai veikia. 2016 metais šios žiedinės veiklos sukūrė beveik 147 milijardų eurų bei pritraukė 17.5 milijardų unvesticijų. 

  

Daugkartinio naudojimo ir panaudotų daiktų rinkos

 

Skaičiuojama, kad  1/3 į perdirbimo centrus pristatomos prekės gali būti naudojamos pakartotinai ir galėtų būti parduotos antram naudojimui. Šių produktų pakartotinis panaudojimas sukurtų darbo vietas ES rinkoje, įskaitant socialines įmones, padidintų medžiagų efektyvumą ir sumažintų atliekų kiekį.

 

Remiant pakartotinio naudojimo centrų ir tinklų plėtrą bei technologines inovacijas, paskatintume šią svarbią žiedinės ekonomikos dalį - pakartotinį naudojimą. 

 

Pakartotinis naudojimas gali būti taikomas įvairioms produktų grupėms, įskaitant elektros ir elektroninę įrangą, taip pat elektroninių transporto priemonių baterijas. Naudoti gaminiai gali būti prieinama, aukštos kokybės alternatyva žemos kokybės naujiems produktams.

 

2018 m. persvarstant ES teisės aktus dėl atliekų buvo įvestos kelios naujos nuostatos, skirtos skatinti pakartotinį produktų ir pakuočių naudojimą. Vadovaujantis atliekų hierarchijos nuostatomis, persvarstytuose teisės aktuose sustiprinama atliekų prevencijos svarba.

 

Atsižvelgiant į tai, reikalaujama, kad valstybės narės skatintų tvarius gamybos ir vartojimo modelius, įskaitant veiksmingą išteklių naudojimą; skatinti produktų pakartotinį naudojimą ir sistemų, skatinančių remonto ir pakartotinio naudojimo veiklą, kūrimą, bei informacijos ir kitų priemonių, reikalingų remontui ir pakartotiniam naudojimui, prieinamumą.

 

Šių reikalavimų įgyvendinimas valstybėse narėse turėtų gerokai padidinti pakartotinio naudojimo ir remonto sektorių. Be reikalavimų produktams, ekonominis skatinimas galėtų padėti pakartotinai naudoti. Pavyzdžiui, kai kurios valstybės narės nustatė žemesnius PVM tarifus naudotiems produktams. 

Apibendrinant galima teigti, kad išlieka potencialas remti pakartotinio naudojimo operatorius, naudojant materialinius reikalavimus, kurie palengvina ilgesnį produkto naudojimo laiką (ir tuo pačiu geresnes pakartotinio panaudojimo galimybes) ir (arba) finansines paskatas, remdamiesi esama praktika, pvz. tam tikrose valstybėse narėse.

 

Šaltiniai:

http://ec.europa.eu/environment/circular-economy/pdf/sustainable_products_circular_economy.pdf  
https://ec.europa.eu/eurostat/web/circular-economy/indicators/monitoring-framework

http://www.rreuse.org/wp-content/uploads/RREUSE-response-to-CEP-FINAL-28.4.2016.pdf

http://dx.doi.org/10.2788/51992

http://dx.doi.org/10.2760/53624

See article 9 of Directive (EU) 2018/851 of 30 May 2018 amending Directive 2008/98/EC on waste

COM(2018) 237; SWD(2018) 137

http://ec.europa.eu/environment/waste/framework/index.htm 

 

  

 

 

Please reload

Naujausi pranešimai
Please reload

Sekite mus
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now